Oceňovanie osobností TTSK – Čestné občianstvo TTSK udelené kardinálovi Jurajovi Haulikovi in memoriam

Oceňovanie osobností TTSK – Čestné občianstvo TTSK udelené kardinálovi Jurajovi Haulikovi in memoriam

2.10. 2014 sa v rámci tradičného Dňa TTSK konalo oceňovanie osobností Trnavského samosprávneho kraja (TTSK). Ocenených bolo viac ako sto osobností a kolektívov Čestným občianstvom TTSK, Cenou TTSK a Pamätnou medailou predsedu TTSK.

Najvyššie ocenenie, Čestné občianstvo TTSK, udelili aj kardinálovi Jurajovi Haulikovi – in memoriam. Cenu z rúk predsedu TTSK Tibora Mikuša prevzal Alojz Matúš, člen Výboru Haulikovho inštitútu.

Čestné občianstvo TTSK – kardinál Juraj Haulik

Rodák z Trnavy sa po štúdiách teológie stal v roku 1825 kanonikom Ostrihomskej katedrálnej kapituly a v roku 1832 prepoštom Záhrebskej katedrálnej kapituly. Po smrti záhrebského biskupa bol v roku 1837 inštalovaný za záhrebského biskupa, potom za arcibiskupa a následne ho v roku 1858 povýšil pápež Pius IX. na kardinála. Juraj Haulik zomrel  v Záhrebe, kde je aj pochovaný. V Trnave a Záhrebe sú po ňom pomenované ulice a na jeho rodnom dome v Trnave bola v roku 1929 odhalená pamätná tabuľa. V roku 2013 sa po ňom premenoval Divadelno – spevácky súbor Jána Palárika na Haulikov inštitút v Trnave. Čestné občianstvo in- memoriam sa udeľuje za mimoriadny prínos v duchovnej oblasti, publikačnú činnosť, významnú reprezentáciu kraja mimo nášho regiónu a pri príležitosti 145.výročia úmrtia.

???????????????????????????????

 

in: http://www.trnava-vuc.sk/sk/aktuality/ocenovanie-osobnosti

Categorized: Uncategorized